◄ Попередня   Наступна ►
Помирати в Тернополі дорожче, ніж у Києві та Одесі

Останніми роками бізнес на ритуальних послугах є чи не одним з найстабільніших та прибуткових. Одні народжуються, інші помирають. Справа житейська, тому надання послуг із поховання завжди у попиті. Єдине, що може вплинути на результативність роботи, - конкуренція. Втім на Тернопільщині представникам цього бізнесу не варто хвилюватися. Тут конкуренція одна з найнижчих в Україні.

 

Взимку вмирати дорожче

У Тернополі послуги з поховань надають як приватні, так і комунальні структури. Зокрема КП «Ритуальна служба». Воно ж і опікується впорядкуванням кладовищ, яких тепер у місті є два. Одне – Микулинецьке, на якому вже фактично не здійснюються поховання. Та нове – у напрямку львівської траси. Останнє стало порятунком для міста, адже ситуація з місцями для поховань була критичною. У той же час, наскільки дорого воно нам обходиться, відчула і місцева влада, і звичайні тернополяни. Річ у тім, що віддаленість адміністративного корпусу КП та його господарських будівель з рухомим складом від нового кладовища суттєво вплинула на витрати підприємства, а разом з тим - на вартість послуг.

До речі, про ціни. На послуги КП «Ритуальна служба» протягом останніх п’яти років вони зростали кілька разів. Востаннє  – у 2015-му.

Підприємство, як зазначив заступник міського голови Тернополя Владислав Стемковський, подало нові розрахунки до тарифної комісії через те, що значно зросла вартість паливно-мастильних матеріалів. Основна зміна тарифів відбулася в частині вартості робіт, пов’язаних з використанням спеціалізованої техніки і перевезень.

- Значно зросли ціни на послуги, які  пов’язані з використанням техніки, тобто все те, що потребує пального, – пояснив Владислав Стемковський. – Адже його вартість за останній рік зросла в три рази. На новому цвинтарі роботи відбуваються в основному за допомогою техніки, а механізми потребують солярки і мастил.

Так після зміни тарифу вартість викопування могили довжиною 2,4 метра механізованим способом у літній період коштує 596 гривень, що майже на 100 грн. більше, ніж до того. Якщо брати у відсотках, то вартість цієї роботи зросла на 15%. Ціна ручного викопування могили у 2 метри зросла тільки на три гривні. Послуга афтокатафалка ПАЗ для перевезення людей під час обряду похоронів за межами міста в літній період становила 511 гривень, а тепер - 833 гривні.

Послуга автокатафалка ПАЗ – 32053-80 для обслуговування обряду похоронів у літній період із 300 гривень зросла до 471 гривні. Послуга автокатафалка ПАЗ – 32053-80 для перевезення людей під час обряду похоронів у літній період змінилася із 436 гривень до 699. Послуга автокатафалка типу “Мерседес Бенц” для обслуговування обряду похоронів у літній період із 156 гривень зросла до 239. В цілому можна сказати так: чим зручніші умови, тим вища ціна. За сервіс треба платити.

Для порівняння ми дізналися, скільки коштують подібні послуги комунальних ритуальних служб в інших містах України. Так, наприклад, в Івано-Франківську вартість послуг підприємства зросла торік. З того часу там послуга копання підвищилася з 496 до 641,5 грн.

Подібна ситуація і в Білій Церкві. Там також тарифи змінилися минулого року. Відповідно до рішення місцевого виконкому, ціна за оформлення свідоцтва про поховання піднялася з 14 грн. до 16, тариф за копання могил влітку становить  620 грн., а взимку – 890 грн.

У Луцьку викопати вручну яму завдовжки 1 м 60 см коштує взимку 521 гривню. 2 м 20 см - 896, а 2 м 40 см - 1004 гривні. Для механізованого копання ці розцінки такі: 256, 368 і 398 гривень відповідно. Для порівняння: у літній період викопати вручну яму завдовжки 1 м 60 см вартує 311 гривень, 2,20 - майже 541 гривню, 2,40 - 609 гривень. У частині міст немає різниці між вартістю послуг, наданих у літній та зимовий періоди. У тарифі закладено середню ціну. Натомість у Тернополі визначено ціни лише на літній період. На зимовий - з 1 листопада поточного року по 31 березня наступного року - при зміні складових собівартості підприємство самостійно переглядає тарифи до економічно обґрунтованих витрат. Відтак тим, хто хоче зекономити, треба чекати літа.

Тернополяни люблять почесті

Утім «Номер один» зацікавили зовсім інші факти. Нещодавно журналісти нашого видання ознайомилися з доволі цікавим документом – аналітичною довідкою про стан похоронної справи у 2014 році. Документ стосується усіх областей України. З’ясувалося, що на Тернопільщині вартість поховань - одна з найвищих, а конкуренція  - одна з найнижчих. І не виключено, що саме монополізація ринку поховань є одним із чинників, який диктує ціни на послуги у цій сфері.

А тепер детальніше. Почнемо з неприємного для ритуальних служб області факту. На Тернопільщині з-поміж усіх областей виділяють практично найменше коштів на благоустрій місць для поховання. Можливо, це пов’язано з хорошим станом справ у цій сфері, але не виключено, що на це впливає той факт, що наша область найменша з-поміж інших. Відтак у 2014 році на ці потреби на Тернопільщині виділили 1, 52 млн. грн. Менше отримали лише Кіровоградська (942 тис. грн.), Закарпатська (1,22 млн. грн.) та Херсонська області (1,46 млн. грн.). Натомість лідером у цьому рейтингу стало місто Київ, яке отримала на облаштування місць для поховання понад 18 млн. грн. Та не всі кошти з виділеної суми зуміли реалізувати в нашій області. Служби Тернопільщини не знайшли застосування майже 85 тис. грн.

Щодо кількості поховань, то наша область займає середні позиції. Протягом 2014 року на Тернопільщині відспівали близько 14 тис. покійників. У той час на Волині лише 5 тис. осіб. Рекордсменами у цьому плані є дотичні до місць бойових дій області – Харківщина (41 тис.) та Дніпропетровщина (39 тис.). На фоні Львівщини наша область виглядає доволі скромно. Там протягом минулого року здійснено 32 тис. поховань. Утім практично на одному рівні наша область знаходиться з іншими сусідами – Рівненщиною (14 тис.), Івано-Франківщиною (16 тис.), Буковиною (11 тис.)  та Хмельниччиною (19 тис.).

На всю Тернопільщину працює всього три ритуальних служби. Менше лише на Волині – дві. Найбільша конкуренція на Одещині. Там свої послуги одночасно пропонують аж 67 таких установ. Трохи менше на Харківщині (53) та Київщині (46). Надавати послуги з поховань ритуальним службам допомагають підприємства різної форми власності. На Тернопільщині близько 70 таких. Це відносно невисокий показник. Менший лише у Чернівецькій, Черкаській, Хмельницькій, Івано-Франківській та Волинській областях.

У той же час на Тернопільщині протягом минулого року надали 34 тис. різних ритуальних послуг, у тому числі реалізація предметів ритуальної приналежності. Це, до слова, зовсім немало. Випередили у цій роботі нашу область лише великі області, такі як Дніпропетровська, Донецька, Львівська, Одеська, Харківська та м. Київ.

Низькі показники у попередніх пунктах наша область компенсувала у розділі середня вартість одного поховання. Що цікаво, на Тернопільщині вона становить аж 3400 грн. Подібну розкіш дозволяють собі лише м. Київ (4239 грн.), Львівщина (4000 грн.) та Черкащина (3850 грн.). Нижчою середня вартість є у Київській, Дніпропетровській, Сумській та Полтавській областях.

У своє виправдання надавачі ритуальних послуг зазначають, що цей показник залежить не від вартості пропозицій, а від кількості набору послуг, які обирає клієнт. Мовляв, у нашій області дуже шанобливо ставляться до покійників і проводжають їх в останню путь з великими почестями.

Автор: Іванка Сидорук ("Номер один")

Дата публікації: 14.07.2015
Статистика перегляду сторінки: сьогодні 1, з початку місяця 11, всього 1571

Ритуальний портал «ВІЧНАЯ ПАМ'ЯТЬ»
Проєкт від порталу ПараМолода

2024 «Вічная пам'ять» - каталог ритуальних послуг України. Розробка сайту: vlasne.info